How to apply for a job
Jak se ucházet o práci

Jak hledat, najít a odpovědět na nabídku práce

Úspěšné hledání práce (job search) vyžaduje plánování a přípravu. Úspěch nepříjde jen tím, že budete znovu a znovu zkoušet další a další pozice. Zkuste během Vaší honby za novým zaměstnáním vyzkoušet všechny metody. Berte samotné hledání práce jako práci na plný úvazek a věnujte mu veškerou energii. Čím lépe si hledání naplánujete a zorganizujete, tím rychleji najdete tu správnou pozici.  

  • Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout jakou kariéru si zvolíte a o jaké pozice se budete ucházet. Vaše rozhodnutí by v tomto okamžiku mělo být založeno na Vašich zkušenostech, kvalifikaci a tom, co prostě chcete dělat.
  • Připravte si životopis (CV - to my už máme) a vzor pro průvodní dopis (cover letter - ten se naučíme psát hned v zápětí) 
  • vytvořte si systém pro reakce na jednotlivé nabídky pracovních pozic - poznamenejte si všechny důležité údaje o firmách, kde se o práci ucházíte: jména, data, výsledky, reakce ... . Tyto informace se Vám budou hodit!
  • Najděte a odpovězte na odpovídající nabídky pracovních pozic.
  • Vždy zkontrolujte uzávěrku a odpovězte co možná nejdříve.
  • Pokud to s hledáním práce myslíte vážně, pak nevynechejte ani další skryté způsoby hledání - ptejte se známých, dejte všem vědět, že hledáte práci, zkuste oslovit i firmy, které žádné pozice nenabízejí.
  • Připravte si seznam kontaktů pro potřebné reference.
  • Nestresujte se a buďte vždy připraveni na pohovor - projděte si všechny dostupné tipy a ukázky.
  • Napište poděkování všem, kdo si Vás pozvali na pohovor - bez ohledu na to, jaký byl výsledek a vždy se zajímejte o důvody Vašeho nepřijetí.

Je vždy jednodušší hledat si práci dokud nějakou máte - proto, i když nejste v současném zaměstnání spokojeni, nedávejte výpověď, dokud nemáte podepsanou smlouvu jinde. To, že máte práci, Vám může pomoci i ve vyjednávání lepšího platu.

 

Local Job Search Tips
When conducting a local job search, it's important to focus your search criteria on the specific location where you want to work. Make sure you list the city and state (or country if you're searching for an international job).
Otherwise, you may get jobs in other locations because there can be cities with similar names in other parts of the country.

Broaden Your Job Search
If you don't find enough local job listings, broaden your search to include a radius (10, 15, 20 kilometres from the city) to get a greater selection of job postings.
Be sure to check your local newspaper's help wanted ads, as well. Some employers only advertise on a local level.

Use Local Jobs Sites
It's also a good idea to use sites that focus on a local job search and sites, like the job search engines, that help you search fast for local jobs.

seznam kapitol